a

Adalet yerini bulacak mı?

2016 yılında “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza atan ve Mersin Üniversitesi’ndeki görevinden ihraç edilen akademisyen Yasemin Karaca, pasaportu iptal edildiği için Türkiye’ye dönemiyor. Yarın yapılacak duruşma öncesi bir açıklama yapan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, “Geç gelen adalet adaletsizlikleri derinleştirmektedir. Umuyoruz ki bu dava da emsalleri gibi kısa sürede tamamlanır ve adalet yerini bulur” dedi.

Adalet yerini bulacak mı?
0

BEĞENDİM

2016 yılında “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza atan ve Mersin Üniversitesi’ndeki görevinden ihraç edilen akademisyen Yasemin Karaca, pasaportu iptal edildiği için Türkiye’ye dönemiyor. Mersin 9. Ağır Ceza Mahkemesi ise “Gelip ifade vermedi” diyerek Karaca hakkında beraat kararı vermiyor. Anayasa Mahkemesi, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdiği için o bildiriye imza atan tüm akademisyenler beraat etti. Ancak Yasemin Karaca o bildiri nedeniyle yargılanmaya devam ediyor. Karaca, yurtdışında olduğu için mahkemeye ifade veremedi, dava süreci uzadı. Mahkeme sürdüğü için de ne pasaportunu alabiliyor ne de işe iade davası açabiliyor.

DAVADA BERAAT ETMEYEN KİŞİ KALDI

Yarın yapılacak duruşma öncesi bir açıklama yapan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, “Üyemiz Yasemin Karaca, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı Barış Bildirisini imzalayanlar içinde hala (Mart 2023 itibariyle) beraat edememiş tek kişi. Bildiğiniz gibi aynı bildiriyi imzalayan yüzlerce akademisyene dava açılmış ancak Anayasa Mahkemesi kararı sonucunda 2018 ve 2019 yılları içinde herkes bu davalardan beraat etmişti. Üyemiz Yasemin Karaca bildiriyi imzaladığı tarihte Mersin Üniversitesinde yardımcı doçent olarak çalışıyordu. İmza metninin kamuoyuna duyurulmasından çok kısa bir süre sonra sözleşmesi yenilenmedi ve üniversiteden atıldı. Bir süre sonra, henüz KHK’lanmamışken yurt dışına çıktı. 2017 Ocak ayında yurt dışına çıktığında imzacı olarak hakkında dava açılmamıştı. 2017 Nisan ayında 689 Nolu KHK ile kamu görevinden ikinci kez uzaklaştırıldığında yurt dışındaydı ve pasaportu iptal edildiği için Türkiye’ye dönemedi. Bildiriden dolayı hakkında 2018 Kasım ayında İstanbul 24. Ağır ceza mahkemesinde ceza davası açıldı. Ancak bu mahkeme yetkisizlik kararı vererek dosyayı Mersin 9. Ağır ceza mahkemesine gönderdi. Dava Mersin 9. Ağır cezada, 2019 Şubat ayında başladı. Buraya kadar her şey ‘normal’ görünüyordu. Sonuçta aynı metni imzalamış yüzlerce arkadaşıyla beraber yargılanıyordu. Fakat AYM kararından sonra dava farklılaştı. Arkadaşlarının tamamı yargılandıkları mahkemelerin AYM kararına uyması sonucunda beraat ederlerken Mersin 9. Ağır ceza mahkemesi Yasemin Karaca için bir türlü beraat kararı vermedi. Dava hala sürüyor ve 23 Mart 2023’te yine bir duruşma var” ifadelerini kullandı.

“ADALET YERİNİ BULSUN”

Mahkemenin, davayı sonuçlandırmama gerekçesini üyeleri Yasemin Karaca’nın ifade vermemiş olmasını gerekçe gösterdiğini kaydeden Sümbül, “Gerçekten de Türkiye’ye gelemediği için ifade veremedi. Fakat üyemiz gibi daha onlarca arkadaşımız başka mahkemelerde ifade vermemiş olmalarına rağmen beraat ettiler. Avukatımızın bunu duruşmalarda defalarca dile getirmesine, emsal kararlar sunmasına rağmen sonuç değişmedi. Sonuçta aynı bildiri nedeniyle yargılanan yüzlerce akademisyen içinde davası sonuçlanmayan ve beraat edemeyen bir tek kişi üyemiz Yasemin Karacadır. İdare mahkemeleri yoluyla işe iadelerin yaşandığı şu son süreçte üyemizin halen yargılanıyor olması takdir edersiniz ki kabul edilebilir bir durum değil. İşin daha da tuhaf tarafı bu uzun süreçte 9. Ağır Ceza Mahkemesinin heyeti de değişti ama yeni gelen heyet de eskisinin tutumunu sürdürdü. Yasemin Karaca gibi “Barış İmzacısı” akademisyenlerin yargılandığı diğer bütün mahkemeler AYM kararına uyar ve ifade vermiş olma şartı da aramazken Mersin 9.Ağır Ceza Mahkemesi’nin bu tavrı nasıl yorumlanabilir izah etmekte zorlanıyoruz.  Bu basın toplantısının amacı süren bir yargılamayı etkilemek değildir, sadece uzun süren yargılama süreçleri ayrıca mağduriyetler doğurmaktadır. Geç gelen adalet adaletsizlikleri derinleştirmektedir. Umuyoruz ki bu dava da emsalleri gibi kısa sürede tamamlanır ve adalet yerini bulur” şeklinde konuştu.

 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Akdeniz’de camiler Ramazan ayına hazır

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.