DOLAR

32,8509$% 0.11

EURO

35,1899% -0.18

GRAM ALTIN

2.450,48%0,23

ÇEYREK ALTIN

3.929,00%0,30

TAM ALTIN

15.641,00%0,29

BİTCOİN

2145832฿%-1.26746

a

ADD; “Demokrasiye sahip çıkın”

Mersinlileri Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. Turunda demokratik haklarını ve oylarını mutlaka kullanarak, üniter, laik, demokratik sosyal devlete, Atatürk Devrim ve İlkelerine ve demokrasiye sahip çıkma çağrısında bulunan ADD Mersin Şube Başkanı Serdar Erkan, “Her yaştan tüm Mersinlilerin bayramını kutluyor, yarın saat 08:30 da Cumhuriyet Meydanında bayraklarıyla ve coşkularıyla 19 Mayıs 1919 Gençlik Ve Spor Bayramını kutlamaya bekliyoruz” dedi.

ADD; “Demokrasiye sahip çıkın”
0

BEĞENDİM

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Mersin Şubesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Mersin Şubesi, Eğitim İş Mersin Şubesi, 29 Ekim Kadınlar Derneği Mersin Şubesi ve Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED) Mersin Şubesi 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde (MGC) ortak basın açıklaması yaparak Mersinlileri 19 Mayıs kutlama etkinliklerine katılmaya davet etti.

“MİLLETİN İSTİKLALİNİ YİNE MİLLETİN AZİM VE KARARI KURTARACAKTIR”

Sivil Toplum Kuruluşları adına konuşan ADD Mersin Şube Başkanı Serdar Erkan, “Öncelikle önceki gün kaybettiğimiz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. 16 Mayıs 1919 da İstanbul’dan Samsun’a hareket eden Bandırma vapuruyla Mustafa Kemal ve arkadaşları, İngilizler tarafından işgal edilen İstanbul’dan Anadolu’ya Bandırma vapuru ile geçerken içlerinde yeni bir umudu da Anadolu’ya taşıyorlardı. Nitekim bu umudu, 19 Mayıs 1919 da Samsun’da karaya ayak bastıktan sonra önce Havza, sonra Amasya’ya geçtikten sonra tarihi Amasya Bildirisi ile Anadolu’ya taşıdılar. Bu bildiride  “1-Vatanın bütünlüğü tehlikededir. 2-İstanbul hükümeti üzerine aldığı sorumluluğu yerine getirememektedir. Bu durum ise milletimizi yokmuş gibi göstermektedir. 3-Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” diyerek tüm Anadolu halkına duyurdular. Bu tarihi bildiri, Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkma gerekçesinin en somut belgesidir. Nitekim, Mustafa Kemal ve arkadaşları, 23 Temmuz 1919 Erzurum Kongresi, 4 Eylül 1919 Sivas Kongresi, 23 Nisan 1920 TBMM Açılışı, 30 Ağustos 1922 Dumlupınar Meydan Muharebesi Zaferi,  9 Eylül 1922 de İzmir’in Kurtuluşu, 11 Ekim 1922 Mudanya Ateşkes Anlaşması, bu yıl 100. Yılını kutlayacağımız, 24 Temmuz 1923 Lozan Barış Anlaşması ve 29 Ekim 1923’ de Ankara’da Cumhuriyetin Kuruluşunun ilanına kadar Amasya Bildirisinde yer alan temel saptamalar çerçevesinde hareket etmişlerdir” ifadelerini kullandı.

“YENİ SEVR VE BOP’LARA KARŞI DURMALIYIZ”

Cumhuriyetin ilanından sonra, savaşlar ve salgın hastalıklar sonrası, azalan nüfus ve sanayisiz bir ekonomi  ve  yoksulluk ortamında gerçekleştirilen “arasız devrimlerle”, önce 1 Kasım 1922 Saltanatın kaldırılması, 3 Mart 1924 Devrim yasaları ile hilafetin kaldırılması, 17 Şubat 1926 tarihinde, kadınlara eşit miras ve tek eşli evliliği içeren Medeni Yasanın kabulü, okur yazarlığın artması için 1 Kasım 1928 Harf Devrimi, 19 Şubat 1934 tarihinde Halkevlerinin açılması, 5 Aralık 1934 Kadınlara Seçme ve Seçilme hakkının verilen yasanın kabulü, köylerin ve köylünün kalkınması için 17 Nisan 1940 Köy Enstitüleri  yasasının kabulü  ile hem sosyal ve kültürel kalkınma ve modernleşme, hem de halkçı, planlı kalkınma anlayışıyla bağımsız ekonominin inşası sağlandığını hatırlatan Erkan, “Ancak, 10 Kasım 1938 den buyana, Cumhuriyetimizi mahvetmek isteyen emperyalizmin ve gerici ve bölücü yerli işbirlikçilerinin, geçmişte ekonomik, askeri ve sivil darbeler ve müdahaleleriyle örtülü, bugün FETÖ, PKK/PYD terör örgütlerinin açık askeri saldırıları, devam etmektedir. Güneyimizde Suriye, kuzeyimizde Ukrayna Savaşları, içine girdiğimiz çok kutuplu Dünya’da Atatürk’ün bizzat yürüttüğü dış politika ile 1936 Montrö Boğazlar Sözleşmesinin imzalanması, 1939 da Hatay’ın anavatana katılması diplomatik ve jeopolitik kazanımların önemi ortaya çıkarmıştır. Bu kazanımların sağladığı ülkemizin eşsiz jeopolitik üstünlüğü sayesinde, bugün Cumhuriyetimiz bölgesinde savaşan tarafları birbirleriyle buluşturabilen, tahıl koridoru anlaşmalarıyla, bölgesinde bir BARIŞ ADASIDIR. Bir taraftan Çok Kutuplu Dünya barışına katkıda bulunurken, diğer yandan, Mavi Vatanımız ve Anadolu üzerindeki yeni Sevr ve BOP dayatmalarına karşı koymaktadır” şeklinde konuştu.

“DEMOKRASİ ANLAYIŞI TERK EDİLDİ”

“Öte yandan, 16 Nisan 2017 de OHAL şartlarında yapılan anayasa referandumu sonucu geçiş yaptığımız, yeni Cumhurbaşkanı yönetim sistemiyle,  güçler ayrılığına dayanan demokrasi anlayışı terkedilmiş, Gazi Meclis’in(yasama) yetkileri kısıtlanmış, yargı bağımsızlığı fiilen ortadan kalkmıştır. Çalınan sorular, adaletsiz mülakatlar, bir kısım şirketlere tanınan vergi afları ve muafiyetleri, üreten fabrikalarımızın özelleştirmelerle yabancıların eline geçmesi, tarımda ve sanayide üretim anlayışından uzaklaşılması, çiftçimizin yeteri kadar desteklenmemesi nedeniyle, köyden kente göç ile işsizlik ile ve yoksulluk artmıştır. Laik, bilimsel ve karma eğitim büyük bir erozyona uğramış, eğitim birliği yasası fiilen ihlal edilmektedir” ifadelerini kullanan Erkan, açıklamasına şöyle devam etti; “Üniversite sayılarının artmasına rağmen, idari ve bilimsel özerkliğinin tamamen kalkması ile bilimsel üretim ve katkıları azalmıştır. Kadınlar ve çocuklar, alenen anayasaya aykırı şeriat isteyen tarikatların boy hedefi olmuştur. Bu gelişmeler, halkımızın ve özellikle adalete ve geleceğe olan güvenini sarsmıştır. Tüm bu nedenlerle, yapılan araştırmalar, sağlığımızın güvencesi olan doktorlarımızın ve gençlerimizin büyük bir çoğunluğunun geleceklerini yurtdışında aradığını göstermektedir. Geçtiğimiz yıllarda, COVİD-19 salgın sürecinde aşıların gecikmesi, büyük orman yangınları ve olacağı önceden bilinen 6 ve 20 Şubat 2023 depremlerinde yaşanan gecikmelerle bugün on binlerce yurttaşımızı ve önemli bir ekonomik varlığımızı kaybetmiş durumdayız. Yaşanan düzensiz göçlerle sınırlarımızdan yüzbinlerce mülteci akını olmuş, 10 Milyona ulaştığı söylenen göçmenin yarattığı ekonomik yüklerine ilaveten geleceğimiz üzerinde yaratacağı kültürel ve sosyal tehditler kaygı verici boyuttadır. Öte yandan geç ve yavaş hareket eden devlet kurumlarına ilave olarak, Cumhuriyetle birlikte kurulan Refik Saydam Hifzısıhha Enstitüsün kapatılması, Türk Hava Kurumu (THK) ve 150 yıllık Kızılay gibi gönüllü kurumların yaşadığımız salgın, yangın ve deprem felaketlerinde gecikmeleri, aciz kalması ve kuruluş  amaçlarından uzaklaşması, yaşanılan skandallar ve istifalarla güven kaybı ve kan bağışının azalması, gönüllü ve kamu yararına çalışması gereken kurumlarda çürümenin boyutlarını göstermektedir.  Ekonomideki kayıplarımız, gençlerimizin iş ve geçim kaygısı artmıştır. Tüm bu gelişmeler, CB yönetim sisteminin zaaflarını ortaya koymaktadır. Bu nedenle, toplumumuzda refahın ve adaletin sağlandığı, güçler ayrılığına dayanan bir demokrasiye olan talep yükselmektedir.”

MERSİNLİLERE ÇAĞRI

Tüm bu nedenlerle, Cumhuriyetin 100. Yılına girerken, halkın üniter, tam bağımsız, laik, demokratik sosyal hukuk devletinde, ‘Yurtta Barış, Dünya’da Barış’ ilkesiyle yaşamak için,  Atatürk’e ve Cumhuriyetin Devrim ve İlkelerine, toplumun ve gençlerin ilgisinin her geçen gün arttığını ifade eden Erkan, “Atatürk’ün güçler ayrılığına dayanan, güçlü TBMM(yasama) ile planlı karma ekonomi ve halkçı sosyal devlet anlayışı, her yaşadığımız felaket ve olumsuzluklar ile bugün daha da önem kazanmıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önder M. K. Atatürk’ün dediği gibi ümitsiz durumlar yoktur, Ümitsiz insanlar vardır. Türk milleti milli beraberlik ve dayanışma ruhu ile her türlü güçlüğün üstesinden gelmesini bilmiştir. Yaşadığımız felaketlerde, tüm Dünya’nın hayranlıkla izlediği bu dayanışma ruhunun ortaya çıktığını gördük. Ülkemizin sahip olduğu dayanışma ruhu, insan kaynağı, ve maddi varlıklarıyla çağdaş ve güçlü demokrasi içinde çözemeyeceği sorun yoktur. Tüm yurttaşlarımızı, özellikle kadınlarımızı ve gençlerimizi Cumhuriyetimizin 100. Yılına girerken daha yüksek katılımla bağımsızlık ve özgürlüklerine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Ayrıca, içinde bulunduğumuz, tarihi bir dönüm noktasında, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. Turunda demokratik haklarını ve oylarını mutlaka kullanarak, üniter, laik, demokratik sosyal devlete, Atatürk Devrim ve İlkelerine ve demokrasimize sahip çıkmaya davet ediyoruz. Her yaştan tüm Mersinlilerin bayramını kutluyor, yarın saat 08:30 da Cumhuriyet Meydanında bayraklarıyla ve coşkularıyla 19 Mayıs 1919 Gençlik Ve Spor Bayramını kutlamaya bekliyoruz” diye konuştu.

 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Başkan Yılmaz, Bakan Nebati’yi ağırladı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.