a

Amaçları Akdeniz’e hizmet değil! CHP-HDP yine sahnede

Akdeniz Belediye Meclisinde çoğunluğu, CHP, HDP’den oluşan Millet İttifakı üyeleri, halkın talep ettiği, Akdeniz’in ve Mersin’in yararına olan bazı projelere karşı duruş sergilemeyi sürdürüyor. Amaçları Akdeniz’e yapılacak olan önemli projeleri engellemek olan Millet İttifakı son olarak, Çamlıbel ve Atatürk Parkı çevresindeki esnafın uzun zamandır beklediği Millet Bahçesi ile entegre olacak Mersin Yat Limanı ve Su Sporları Merkezi projesine karşı olduklarını belirtti.

Amaçları Akdeniz’e hizmet değil! CHP-HDP yine sahnede
0

BEĞENDİM

Akdeniz Belediyesi Mayıs Ayı Birinci Birleşiminde Çamlıbel Spor Alanı ve Barınak Amaçlı Revizyon ve İmar Planı Revizyon ve İlavesi Teklifine Kurum Görüşü Teklifi ile ilgili madde, ilgili komisyonlarda oy çokluğu ile olumsuz raporlandı.

ERTAŞ, ÇAMLIBEL ESNAFININ İSTEMEDİĞİNİ İDDİA ETTİ

Konuyla ilgili konuşan CHP’li meclis üyesi Muhittin Ertaş, ticari alan ilan edildiğini ve AVM yapılacağını iddia ederek, Çamlıbel esnafının da kendileriyle aynı kaygı ve düşüncede olduğunu savundu.

EĞİN, “GEÇMİŞTE MİLLET BAHÇESİ İLE İLGİLİ DE AVM İDDİASI VARDI”

AK Partili Aydın Eğin ise geçmişte Millet Bahçesi ile ilgili de AVM yapılacağı ile ilgili söylemler olduğunu belirterek, “Şimdi ise Millet Bahçesi’nin Mersin’e nasıl nefes aldırdığını görebiliyoruz. Orada Türkiye’nin her yerinden insanlar geliyor. Bayramda da bu doluluğu gördük. Ben bu projeyle gurur duydum. Su sporlarının yapılacağı yer Millet Bahçesine entegre olacak. Endişeye kapılmasınlar. Bu iki proje birleştiği zaman Mersin’e yerli, yabancı turistler gelecek. Muhittin Bey, Çamlıbel esnafının bu projeye karşı çıktıklarını söyledi ama bir iftar davetinde oradaki bütün esnaf bu projeye olumlu bakmıştı. Tüm esnaf bir an önce bu projenin hayata geçmesini talep etmişti. Komisyonlardaki arkadaşlar bir kez daha kararlarını gözden geçirmeliler” dedi.

GÜLTAK, “ÇAMLIBEL ESNAFINDAN TELEFONUMA MESAJ YAĞIYOR”

Televizyonlardan canlı yayınlanan toplantıda daha sonra bir konuşma yapan Başkan Mustafa Gültak, “Şimdi cep telefonuna Çamlıbel esnafından mesaj yağıyor. Bunları okumaya kalksam sabahı bulur” dedi.

“PROJE MERSİN’E LİG ATLATACAK, SİZİN İSTEMEMENİZ NORMAL”

Çamlıbel’e yapılacak Su Sporları Merkezi projesinin Mersin’e lig atlatacak vizyon bir proje olduğunun altını ısrarla çizen Başkan Gültak, “Sizlerin veya birilerinin bunu istememesi de doğal. Bu proje Mersin’e yapılacak ve Çamlıbel’in, dolayısıyla Mersin’in kaderini değiştirecek büyük bir projedir. Çamlıbel esnafının, Atatürk Parkı’nın etrafındaki esnafın, Kiremithane mahallesinin kaderini değiştirecek bir projedir” diye konuştu.

“ESNAFLA BİRLİKTE HER KESİMDEN TALEP VAR”

Kendisinin Çamlıbel esnafıyla çok sık görüştüğünü, yelken kulüplerinin ve hatta Yelken Federasyonunun özellikle talepleri olduğunu ifade eden Başkan Gültak, “Burası içerisinde 700 araçlık otoparkı da olan ve kısmen de olsa park sorunun çözecek bir projedir. Uluslararası yelken yarışlarının yapılacağı bir yer olacak. Ben önümüzdeki günlerde Mersin’deki yelken kulüpleriyle bir araya geleceğim; hepsinin talebidir.

Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Hanımın bizzat talebidir. Mersin’de biz yelken sporlarını ilerletemiyoruz, deniz olmasına rağmen. Çünkü yelkenlerimizi indireceğimiz, su sporları yapacağımız merkez yok diyorlar” dedi.

“ATATÜRK PARKI YOK OLACAK DİYE BİR ŞEY YOK”

“Bu proje, gerçekten büyük bir proje. Hem maliyeti hem manevi değeri hem de şehre katacağı değer olarak büyük bir proje” diyen Başkan Gültak, iddialara da yanıt vererek, “Kesinlikle Atatürk Parkı’nın önünün kapatılması, yok olması diye bir şey yok. Tam tersi bu proje Atatürk Parkı, Su Sporları Merkezi, Millet Bahçesi ile entegre bir projedir. İnsanların yürüyüşünü yapacağı, hayvanlarını gezdirebileceği, bisiklet süreceği, sporunu yapacağı, şehrin ortasında bir dolmuşla gelebileceği büyük yatırımlardır bunlar.

“AVM YAPILACAK LAFLARINA ÇOK ALIŞKINIZ”

AVM yapılacak laflarına biz çok alışkınız. Ben seçildiğimde çok iyi hatırlıyorum; Yenişehir bölgesindeki Millet Bahçesi ile ilgili AVM olacak diyorlardı. Peki ne oldu? Ne kadar güzel yer oldu değil mi? Hani askerlik şubesinin yanındaki yere otel yapılacak denilmişti. Ne oldu? Anıtlar Kurulu geçen raporunu tuttu. Uygun rapor çıktı. O raporlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gidecek. 50-60 yıldır ellenmeyen bir bahçe yakın bir tarihte Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ihaleye çıkacak ve orası 3. etap olarak Millet Bahçesine dahil edilecek.

Yani kısacası, su sporları Türkiye’nin belirli yerlerinde var. Antalya ve Ege’de var. Neden Mersin’de de olmasın? Neden yerli ve yabancı sporcular Mersin’imize gelmesin? Neden burada turnuvalar yapılmasın?

Şimdi yatlar, sporcular geldi. Ne yeyip ne içecek bunlar? Bunlar için yakıt alacakları, oturacakları yerler olmayacak mı? Dünyayı gezen insanlar var içinizde. Ben de aynı şekilde geziyorum. Yatların geldiği, su sporlarının olduğu yerlerde, sizin dediğiniz gibi bazı merkezlerin olmadığı yer görmedim ben” şeklinde konuştu.

“RAPORA ÜZÜLDÜM, ÇAMLIBEL ESNAFI SİZE TEPKİLİ”

Verilen olumsuz raporu üzüldüğünü dile getiren Başkan Gültak, Çamlıbel esnafının tepkilerini aldıklarını aktararak, şunları kaydetti: Dolayısıyla ben üzülüyorum. Çünkü böyle bir hizmetin gelmesi kolay değil. Tam 1 buçuk yıldır bununla uğraşıyoruz. Bu noktalara getirmek hiç de kolay olmadı. Yoğunluk fazla değil burada. 0,20 yoğunluk tüm Türkiye genelindeki su sporları ve marinalardaki ile aynı. Biz burada projeyi değil imarı konuşuyoruz. Aslında biz bu işin anayasasını yazıyoruz. Yeri garantiye alıyoruz, ranta gitmesin diye. Burada çok katlı yapıların yapılmasının önüne geçen bir yoğunluktur bu. Biz zaten bunu istemeyiz. Tersi bir duruma zaten bizzat ben karşı gelirim. Dolayısıyla bu hizmetin önünü kesmemek gerekir. Sonra esnafla da karşı karşıya kalacaksınız. Çamlıbel’de siyasi görüşü özellikle size yakın olan esnaf çok ciddi bir şekilde kızıyorlar size.”

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

CHP ve HDP’liler hizmetin önünü kesmeye devam ediyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.