DOLAR

32,9499$% 0.14

EURO

35,4005% 0.08

GRAM ALTIN

2.461,24%-0,32

ÇEYREK ALTIN

4.024,00%-0,39

TAM ALTIN

16.094,00%-0,42

BİTCOİN

2007210฿%-1.75097

a

AVUKATLAR, YASA DIŞI SİGORTACILARA KARŞI UYARIYOR

Mersin Barosu, kamu kurumlarını ziyaret ederek vatandaşların hak kayıplarına uğramasına neden olan yasa dışı sigorta takipçilerine ve hasar danışmanlık şirketlerine karşı uyarıda bulunuyor.

AVUKATLAR, YASA DIŞI SİGORTACILARA KARŞI UYARIYOR
0

BEĞENDİM

Mersin Barosu yönetim kurulu üyesi ve Erdemli ilçe temsilcisi Av. Fahrettin Gürsoy, beraberinde Erdemli Avukatları Hud Erdemli, Ayşe Şavk, Ziya Şimşek, Batuhan Çağatay, Hüseyin Karagöz, Mehmet Akif Pereşan ve Erdal Şentürk ile birlikte Erdemli Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Erman Eker, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Erhan Erdoğan ve İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Şahingözlü’yü makamında ziyaret etti.

MAĞDURİYETLERE NEDEN OLUYORLAR

Yasa dışı sigorta takipçilerinin ve hasar danışmanlık şirketlerinin, iş yapmak için en çok kamu kurumlarını tercih ettiğini belirterek, kurum temsilcilerini bilgilendiren yönetim kurulu üyesi Fahrettin Gürsoy, “Son yıllarda birtakım kişi ve kuruluşlar, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’na aykırı bir şekilde sigorta takipçiliği ve hasar danışmanlığı gibi isimler altında yasa dışı faaliyetlerde bulunmaktadır. Bu kişi ve kuruluşlar illegal yöntemlerle, özellikle kaza mağdurlarına ulaşmakta ve bunların sigorta şirketlerinden alma hakları bulunan tazminatlarını tahsil edecekleri vaatleriyle mağdurları kandırmakta, sigorta şirketleri ile anlaşarak mağdurların hak kayıplarına uğramalarına neden olmaktadırlar.  Bilinmelidir ki, vatandaşların kişi ve kurumlara karşı her türlü hak takipleri sadece avukatlar eliyle yapılır. Bu konuda avukatların kanunlardan kaynaklanan bir tekel yetkisi bulunmaktadır. 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’na göre, avukatlar haricinde hiç kimse avukatlara ait yetkileri kullanamaz. Ayrıca mevzuatlarımızda sigorta takipçisi, hasar danışmanı gibi bir meslek de bulunmamaktadır. Bu isimlerle vatandaşlarımızın mağduriyetine sebep olanlar illegal faaliyette bulunmaktadır” ifadesini kullandı.

“YASA DIŞI SİGORTA ŞİRKETLERİNE GÖZ AÇTIRMAYACAĞIZ”

Tüm ülkemizde olduğu gibi, son yıllarda Erdemli’de de hasar danışmanı, sigorta tazminat takipçisi gibi isimler altında çok sayıda simsarın faaliyet gösterdiğine şahit olduklarını belirten Gürsoy, “Özellikle 2019 yılı Mayıs ayından bu yana, Mersin Barosu olarak söz konusu takipçilere karşı yasal mücadelemizi artırarak sürdürmekteyiz. Yasa dışı takipçilere karşı şikâyetimiz üzerine 6 ayrı soruşturma dosyası ve 2 ayrı ceza davası açıldı. Açılan davalarda bir sanık 1 yıl, 6 ay ve 1 yıl, 10 ay, 15 gün ertelenmeyen ve paraya çevrilmeyen cezaya mahkûm oldu. Yasa dışı faaliyet gösteren bu kişi ve kuruluşlara karşı amansız mücadelemiz aynı kararlılıkla devam edecektir ve bunlara göz açtırmayacağız. Ancak cezaların caydırıcılığının bulunmaması nedeniyle yasa dışı takipçiler faaliyetlerine devam etmektedir. Bu nedenle biz yasal mücadele dışında idari ve toplumsal mücadelemize de ağırlık veriyoruz.

KURUMLARDAN BAROYA DESTEK

Kurum temsilcileri,  Mersin Barosu tarafından yasa dışı sigorta şirketlerine karşı bilgilendirilmekten memnuniyet duyduklarını ifade ederek; Mersin Barosu avukatlarının bu mücadelesinde yalnız olmadıklarını, kurum olarak her daim yanlarında olacaklarını, bu tip yasa dışı faaliyetlere göz yummalarının mümkün olmayacağını, vatandaşların da zarar görmemesi için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini söylediler. Mersin Barosu yönetim kurulu üyesi Fahrettin Gürsoy ise, kurum temsilcilerine duyarlı davranışları için Mersin Barosu yönetimi ve avukatları adına teşekkür etti.

 

 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Yangınların yüzde 90’ı vatandaş kaynaklı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.