a

Başarır, sahte diplomalıları tek tek açıkladı

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, bir bir sahte diploma alan isimleri açıkladı. Aralarında Osmaniye ve Ankara milletvekilleri, Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurulu Genel Sekreteri Necdet Ada, Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanı Osman Çangal, Sağlık Bakanlığı Müşaviri Gökhan Biçkur ve "Ver mehteri" sloganıyla ünlenen sunucu Erkan Tan'ın da bulunduğunu ifade etti. Başarır ayrıca, bu kişilerin sınava bile girmeden diploma aldığını iddia etti. CHP'nin meclise araştırılması için verdiği önerge ise AK Parti ve MHP tarafından reddedildi.

Başarır, sahte diplomalıları tek tek açıkladı
1

BEĞENDİM

Necdet TAŞ

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Meclis’te “Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde 2016-2017 ve öncesi yıllarda verilen yüksek lisans diplomalarının incelenmesi” amacıyla verilen önerge öncesinde sahte diploma verilen isimleri açıkladı. O isimler arasında A Haber sunucusu Erkan Tan, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı 24 ve 26’ncı dönem AK Parti milletvekili Ebubekir Gizligider, Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurulu Genel Sekreteri Necdet Ada, Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanı Osman Çangal, Sağlık Bakanlığı Müşaviri Gökhan Biçkur, 2011-2013 yılları arasında Danıştay Başkanlığı yapmış Hüseyin Hüsnü Karakullukçu, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlık danışmanı Enes Çelebi yer alıyor.

ÜNİVERSİTEYE GİTMEDEN DİPLOMA ALMIŞLAR

Önerge ile ilgili mecliste konuşan CHP’li Başarır, “Bu Üniversitenin 2011-2015 yılları arasında Rektörlüğünü meşhur Ünsal Ban yapıyordu. Bugüne kadar kara para, rüşvet gibi iddialarla gündeme gelmişti, tutuklandı ama bir başka boyut daha var. Bakın, Yükseköğretim Denetleme Kurulu Başkanlığını bu üniversitedeki yüksek lisans ve doktora programlarını inceliyor, yapılan dosyalar ve öğrencilerin durumlarıyla ilgili “R, K (yani Rize, Kastamonu) Rektörlük kontenjanı” diye bir şey görüyor ve bu kontenjandan kimler yüksek lisans ve doktora programlarına yerleştiriliyor, inceliyor ve lisansüstü ve doktora diplomalarının iptaline karar veriyor. Çünkü bu kişiler hiç gelmemiş, hiç sınava girmemiş, okulun yolunu bilmiyor ama bu Rektör kendisine gelenlere şeker dağıtır gibi diploma ikram ediyor. Peki, kimler var? Bir bakalım: Mesela, çok ilginç, televizyonlarda sürekli sizin davulunuzu çalan Erkan Tan var, A Haber’in meşhur spikeri. Ne yazmış biliyor musunuz? Diplomasını almış, “Rektör Ünsal Ban’ın elini öpmek istedim, öptürmedi.” yazmış. E, tabii, böyle bir tipe diploma veren bir rektörün eli de öpülür. Kim bu? Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı 24 ve 26’ncı dönem milletvekiliniz Ebubekir Gizligider” dedi.

“KURUMLARI BİZ Mİ YIPRATIYORUZ?”

“Bu, YÖK’ün listesinde var; Ankara milletvekiliniz var, Osmaniye milletvekiliniz var bu dönem. Başka kimler var? Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurulu Genel Sekreteri Necdet Ada var, Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanı Osman Çangal var, Sağlık Bakanlığı Müşaviri Gökhan Biçkur var, 2011-2013 yılları arasında Danıştay Başkanlığı yapmış Hüseyin Hüsnü Karakullukçu var ki çok daha vahim, Millî Savunma Bakanlığında müdürler var, bir de Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlık danışmanı Enes Çelebi var; aslında Ünsal Ban’ın kıymetli eşinin, milletvekilinizin iddialarının ortasındaki isim. Şimdi, gerçekten arkadaşlar bakın, az önce burada konuşan arkadaşımız “Kurumları yıpratıyorsunuz.” dedi. Kurumları biz mi yıpratıyoruz? Kızılayı biz mi yıpratıyoruz? AFAD’ı biz mi yıpratıyoruz? Üniversiteleri biz mi yıpratıyoruz? Ya, bu ülkenin Cumhurbaşkanı Türk Hava Kurumu Üniversitesi kurulduğunda çıktı “Türkiye’de ilk olarak uzayla ilgili bir üniversite kurduk.” dedi. Uzayla ilgili üniversiteye kontenjandan alınan isimlere bak: Erkan Tan, onunla uzaya gideceğiz ya da milletvekilleriniz ya da Hilmi Daşdemir, anketlerinizi yapıp algı yaratan televizyonlardaki bülbülünüz” ifadelerini kullanan Başarır, “Bunlarla mı uzaya gideceğiz biz? Bunlarla mı gideceğiz? Yani bu kurumu, şimdi ben bunları eleştirdiğim için Türk Hava Kurumunu kapatın mı diyorum? Bugün bakın, depremde yaşananlara bakın, Kızılayın hâline bakın, valilerin hâline bakın, kaymakamların hâline bakın, AFAD’ın başındaki adamın işine bakın, ne alakası var? Ama ülkeyi bu hâle getirdiniz siz. Bakın, milletvekili olmak için bunlara gerek yok. Bu ülkede Boğaziçi Üniversitesinden, Orta Doğu Teknik Üniversitesinden, Hacettepeden, Gazi Üniversitesinden pırıl pırıl gençler var yüksek lisans yapmış, doktora yapmış ama Erkan Tan gibi tiplere yer verdiğiniz için yurt dışına gidiyor bu çocuklar. Niye bu vatan evlatlarına bu kadroları vermiyorsunuz, niye vermiyorsunuz! Siz mimarlık fakültesine ilahiyatçıyı, hukuk fakültesine veterineri atıyorsunuz, Türk Hava Kurumu Üniversitesini bu hâle getirmişsiniz yani 50’ye yakın isim var, saymakla bitmiyor, çoğu sizin milletvekiliniz. Yahu Osmaniye Milletvekiliniz çıksın, söylesin; okul nerede? Osmaniye Milletvekili nerede? Bakayım bir adına. Mesela Ankara Milletvekili Sayın Çam nerede? Söylesin, bu okul nerede, gitmiş mi okula?” diye sordu.

Konuşmaların ardından CHP Grubu’nun Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde 2016-2017 ve öncesi yıllarda verilen yüksek lisans diplomalarının incelenmesi amacıyla TBMM Başkanlığı’na verdiği Meclis Araştırması Önergesi, bugün Genel Kurul’da AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

0 0 0 0 0 1
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Seçer; “Kılıçdaroğlu, Mersin’de yüzde 70 oy alır!”

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.