a

Çiftçiye ‘Yaz Donu’ darbesi

Mersin’in Anamur, Bozyazı, Aydıncık ve Gülnar İlçelerindeki meyve bahçelerini 50 yıl sonra gelen ve milk adı verilen yaz donu vurdu. Aydıncık eski Belediye Başkanı emekli Öğretmen Ahmet Bahar, 64 yaşındayım, bu don vakasını ben görmedim. Ancak atalarımız bizleri bu sondan haberdar etmişti.” Dedi. Bin ağaçlık elma bahçesi sahibi 50 yaşındaki Kadir Boztan, çiğ adı verilen kırağının donarak hava sirkülasyonu olmayan çukur bölgelere çökmesi ile oluşan dondan dolayı bölgede 500 bin ton meyvenin telef olduğunu söyledi.

Çiftçiye ‘Yaz Donu’ darbesi
0

BEĞENDİM

Mersin’in Anamur, Bozyazı, Aydıncık ve Gülnar İlçelerindeki meyve bahçelerini 50 yıl sonra gelen ve milk adı verilen yaz donu vurdu. Aydıncık eski Belediye Başkanı emekli Öğretmen Ahmet Bahar, 64 yaşındayım, bu don vakasını ben görmedim. Ancak atalarımız bizleri bu sondan haberdar etmişti” dedi.

EMEKLER BOŞA GİTTİ

Bin ağaçlık elma bahçesi sahibi 50 yaşındaki Kadir Boztan isimli çiftçi ise, çiğ adı verilen kırağının donarak hava sirkülasyonu olmayan çukur bölgelere çökmesi ile oluşan dondan dolayı bölgede 500 bin ton meyvenin telef olduğunu söyledi. TARSİM’in listesinde don sigortasının çok yüksek olduğunu ve bu nedenle sigorta yaptıramadıklarını kaydeden Bostan; ”29 Mayıs’ta, burada ovamızda güçkü bir don oldu, 50 yaşındayım ve ömrümde böyle bir olay görmedim.” Dedi. Elma ağaçlarının üzerindeki meyvelerin tamamına yakını dondan zarar gördüğünü kaydeden Kadir Bostan 500 bin ton ürün kayıpları olduğunu söyledi ve devlet büyüklerinden yardım etmelerini istedi. 45 yaşındaki Havva Bostan, karda kışta çalışıyoruz. Devletimizden destek istiyoruz.” Derken gözyaşlarını tutamadı. Don nedeni ile üzüm bağlarının süygün yapan çubukları ve yaprakları ise siyahlaşarak kurudu. Yaklaşık 500 çubuk üzüm bağı olan 49 yaşındaki Hamit Şen; “Bir yıldır emek çekiyoruz. En sonunda milk vurdu, milki zaten TARSİM kabul etmiyor. Yaprağını meyvesini sigorta yaptırdık, ama üzerinde şimdi bir meyve yok. Kooperatife, bankaya ödemelerimiz var. Sonuç ne olacak bilemiyorum.” Dedi.

 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Mezitli’de yatırımlar mahalle muhtarlarıyla birlikte planlandı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.