a
  • Damga Haber
  • Güncel
  • Gültak’tan müjde: “Çay Mahallesi’nde Cuma günü anahtarları teslime başlıyoruz”

Gültak’tan müjde: “Çay Mahallesi’nde Cuma günü anahtarları teslime başlıyoruz”

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinin mart ayı birinci oturumunda yaptığı konuşmada, “Çay Mahallesindeki vatandaşlarımıza kentsel dönüşüm konularımızın müjdesini vereyim. Cuma gününden itibaren anahtarları teslim edeceğiz” dedi.

Gültak’tan müjde: “Çay Mahallesi’nde Cuma günü anahtarları teslime başlıyoruz”
0

BEĞENDİM

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2023 Yılı Mart Ayı Olağan Toplantısı’nın 1. Birleşiminde söz alan Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, asrın felaketi olarak nitelendirilen depreme ilişkin açıklamalarda bulunarak Akdeniz ilçesindeki kentsel dönüşümün önünde duran HDP ve CHP’li meclis üyelerine tepki gösterdi.

Avrupalı uzmanların yaşanılan depreme ilişkin “100 yılın en büyük afeti” sözlerini hatırlatan Gültak, “Çok büyük bir afetten bahsediyoruz. Bunun altını bir çizelim. Bedriye hanım, konuşuyor aslında o arkadaşlara söylüyorum. Konuşmayın, konuştukça bana imkan tanıyorsunuz. Üzülüyorum, çünkü bizim devletimiz büyük bir devlet. İlk günden beri ordadır. Cumhurbaşkanımız kaç kere gitmiştir ve hala da gitmeye devam ediyordur. Bakanlarımız ordadır, halkımız kenetlenmiştir” dedi.

“Güneşi balçıkla sıvayamazsınız” diyen Gültak, “Herkes hizmet etmiştir. Büyükşehir de hizmet etmiştir, Yenişehir’de hizmet etmiştir. Akdeniz’de hizmet etmiştir. Bunları konuşmayı biraz hoş bulmuyorum ama siyaset algı üzerinden gittiğinden dolayı konuşmazsak da biz bir şey yapmıyoruz da herkes bir şeyler yapıyor gibi algılandığından dolayı bu açıklamaları yapmak zorundayım” sözlerine yer verdi.

“HDP’Lİ MECLİS ÜYELERİ KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN İPTALİ İÇİN DAVA AÇTI VE KAZANDI”

Gültak, şu sözlere yer verdi: “Çok ilginçtir, Çay, Çilek Mahallelerinde yapılacak olan kentsel dönüşüm projelerinde bundan önceki HDP’li meclis üyeleri ve belediye başkanının yürütmeyi durdurma kararı vardır ve kazanmıştır. Bizden önceki belediye başkanı kentsel dönüşüme hayır demiştir ve dava açmıştır. Mantık aynı, baktığınızda Akdeniz Belediyesinde Çay Mahallesiyle ilgili kentsel dönüşüm oylamasında aynı mantık devreye girmiş CHP ve HDP meclis üyeleri ret oyu vermiştir kentsel dönüşüme. Ne ilginçtir ki Barış Mahallesinde yapılan kentsel dönüşüme CHP ve HDP üyeleri evet demiştir. Büyük bir çıkmaz var burada. Bir yere hayır, diğer yere evet. Bunu halkın takdirine bırakıyorum. Bunlar meclis tutanaklarında mevcuttur. Çok ilginçtir ki Allah bir daha bize böyle bir acıyı yaşatmasın.

“HEPSİ DELİLLİDİR, İSPATLIDIR ZAMANI GELDİĞİNDE BASINLA PAYLAŞACAĞIM”

2021 ve 2022 yıllarında geldiğimden günden beri kaçak yapıyla uğraşıyorum. Her seferinde ceza kesiyorum ve savcılığa suç duyurusunda bulunuyorum. Bir siyasetçinin pek yapmayacağı iş ama herkes kendi döneminden sorumlu. 10 yıl sonra birilerinin benim kapımı çalmasını istemiyorum, vicdanım rahat yatmak istiyorum. 2021 ve 2022 yılları arasında kaçak dosyalarda biliyorsunuz encümen ceza kesiyor, bunlar da mevcuttur. CHP ve HDP üyelerinin şerh kararları vardır, kaçak yapı cezalarına. Yani kaçak yapıyı destekliyor arkadaşlar. Bunların fotokopilerini alıp mahalle mahalle gezip, biz ceza kesilmesini istemiyoruz. Başkan istiyor demişlerdir. Bunların hepsi delillidir, ispatlıdır zamanı geldiğinde basınla paylaşacağım.”

Kentsel dönüşümü belediyelerin de yapabileceğine değinen Gültak, “Altını çizdik, encümende kaçağa hayır diyen arkadaşlar belli, ceza kesenler belli, mahkemeye verenler belli, mecliste hayır oyu verenler belli. Bunları kamuoyuyla özellikle paylaşmak istiyorum. Şimdi gelelim, Akdeniz Belediyesini kullandığınız için cevap hakkı doğdu bana” dedi.

“BARIŞ MAHALLESİNDE YÜZDE 94 ORANINDA ANLAŞMA SAĞLAMIŞ DURUMDAYIZ”

Gültak konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Belediye başkanı için en önemli şey riske girmektir. Hele hele Akdeniz’deyseniz. Hele hele karşınızda siyasi figürler sizinle ilgililer iftiralar atarak, yalanlar atarak, insanları kandıran yüklü bir enerji varsa karşınızda, en büyük iş riske girip elleri kolları sıvazlayıp oradaki insanlara kentsel dönüşümün ne kadar önemli olduğunu anlatmanız gerekiyor. Anlatmadığınız takdirde hepsi kağıt üzerinde kalıyor. Mustafa Gültak burada devreye giriyor. Barış Mahallesinde yüzde 94 oranında anlaşma sağlamış durumdayız. Eğer biz o insanlara güven teşkil etmeseydik, kimse bize de TOKİ’ye de güvenmezdi. Aynı şekilde Çay Mahallesinde de ben görüştüm. Buradan Çay Mahallesindeki arkadaşlara da müjdesini vereyim, Perşembe günü anahtarları teslim edeceğiz.

“BUGÜN 1000 KONUTU BİTİRMENİN GURURUNU YAŞIYORUZ”

Turgut Reis’te, Barış da, Bahçe de hem de Çay Mahallesinde riskli alanlar inşa edilmesini bizim belediyemiz talep etmiştir. Bu da bizim için siyasi bir risktir, vatandaşla karşı karşıya geliyorsunuz. Bütün projelerin çiziminde Akdeniz Belediyesi müdahil olmuştur. Kamulaştırma davalarının yüzde 66 üzerine çıkmanız gerekiyor ki bizde yüzde 94 olmuştur. Tüm bu süreci Akdeniz Belediyesi yapmıştır, TOKİ yapmamıştır. Bunun gibi imarın hazırlanmasında özellikle Bahçe Barış’ta kendimiz hazırladık sonrasında da Büyükşehir’e getirdik. Riskli alan ilan edilmesi ve kentsel dönüşümle ilgili bütün çalışmaları Akdeniz Belediyesi başlatmıştır. Yani kısacası bugün 1000 konutu bitirmenin gururunu yaşıyoruz. TOKİ’yle birlikte. Ben hiçbir zaman bunu saklamadım. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Çevre Şehircilik bakanımıza ve TOKİ’ye teşekkür ettim. Ben hiçbir zaman tek başıma Akdeniz Belediyesi yapıyor demedim. TOKİ’yle birlikte yapıyoruz dedim. Teşekkür ediyorum. Akdeniz Belediyesinde riski alan, vatandaşı ikna eden biziz. Bunlar olmasaydı kentsel dönüşüm hayaldir. Elazığ depreminden sonra bir konuşma yapmıştım. Kentsel dönüşümün önemini bahşetmiştik. Siz de bize şov yapma demiştiniz!

“YENİŞEHİR’İ, AKDENİZ’İ, MEZİTLİ’Yİ SİZ YÖNETTİNİZ. NEDEN BU KADAR KAÇAĞA İZİN VERDİNİZ?”

Biz dedik ki, her şeyi devletten beklemeyelim. Bir kısım da vatandaşın artık riske girmesi lazım, elini cebine atması lazım demiştik. O videoyu aldı arkadaşlar bizi trend topic yaptı, teşekkür ediyorum.

Daha önce de söyledim lütfen gelin Çay da Çilek de büyükşehir olarak kentsel dönüşüme girin dedim ama girmediniz. Şimdi geç de olsa daire başkanlığını açıyorsunuz hayırlı uğurlu olsun. Buradan yine sesleniyorum gelin Çay’da Çilek de Şevket Sümer’de kentsel dönüşümü hazırlayın gelin birlikte Ankara’ya gidelim.

20 yıldır bu şehri siz yönetiyorsunuz. Yenişehir’i, Akdeniz’i, Mezitli’yi siz yönettiniz. Neden bu kadar kaçağa izin verdiniz? Vermeseydiniz? Kısacası biz kentsel dönüşümün risklerine rağmen bitirme gururunu duyuyoruz. Umarım diğer arkadaşlar da bunu yaparlar.”

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

CHP ve HDP’liler kaçak yapılara göz yumuyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.