DOLAR

32,8112$% 0.02

EURO

35,2366% -0.08

GRAM ALTIN

2.449,50%0,19

ÇEYREK ALTIN

3.925,00%0,20

TAM ALTIN

15.625,00%0,19

BİTCOİN

2116687฿%-2.80137

a

Mersin’de gerçek vaka sayısı kaç?

Korona virüs salgınında normalleşmeye geçilmesiyle birlikte Mersin’de artan vakaları meclis gündemine taşıyan HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, “Mersin’de Mayıs sonunda Koronavirüs sürecinde normalleşmeye geçilmesiyle birlikte vaka sayısında artış olmuş mudur? Olduysa kaç vaka görülmüştür? Mersin’deki koronavirüs vaka sayısının artışına yönelik Bakanlık olarak hangi tedbirleri almayı planlıyorsunuz? Mersin’de toplam koronavirüs vaka sayısı kaçtır?” diye sordu.

Mersin’de gerçek vaka sayısı kaç?
0

BEĞENDİM

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Covid- 19 salgınında normalleşmeye geçilmesiyle birlikte Mersin’de artan vakaları meclis gündemine taşıdı.  Konuyla ilgili Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın cevaplaması için soru önergesi veren HDP’li Turan,  “Covid- 19 salgınında “normalleşme” adımlarının atıldığı Mayıs sonu itibarıyla Türkiye genelinde ve Mersin özelinde vaka sayılarında artışlar olmuştur. Mersin’in turizm kenti olması, çevre illerden aldığı göçler, İstanbul ve Ankara gibi metropollerdeki şehir dışına çıkma kısıtlaması kararının kaldırılması, Mersin’deki vaka sayısındaki artışlarda etkili olmuştur. 3 Haziran’da Mersin Tabipler Odası, şehir hastanesinde son 10 günde 95 yeni vakanın ortaya çıktığını tespit ettiklerini belirtmiştir. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şubesi, vakaların Koronavirüs olarak değil “bulaşıcı hastalık” olarak kodlandığını belirterek “pandeminin ilk iki ayında ilimizde gözlenen toplam vaka sayısından fazla olduğu yönünde ciddi veriler var. Vakaların çoğu genç ve yoğun bakım gerektirmiyor” dedi.

 

“MERSİN’DE KARANTİNAYA ALINAN BÖLGELER VAR MIDIR?”

 

“Son haftalarda Karayolları ve MESKİ (Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi) gibi kamu kuruluşu çalışanlarında şüpheli ve teyitli vakalar bulunması da Mersin’deki sürecin yoğunlaştığını ve daha da yoğunlaşabileceğini açıkça göstermektedir.” demektedir. Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, son vaka ve ölümlerle birlikte Mersin’in Türkiye genelinde ölü sayısında son sıradan sekizinciliğe yükseldiğini söylemiştir. Diğer yandan Sağlık Bakanlığının odalarla bilgi paylaşmadığı, vaka sayılarının az gösterildiği, sürecin şeffaf yürütülmediğine dair iddialar kamuoyunda yer almaktadır.” denilen önergede şu sorular soruldu: Mersin’de Mayıs sonunda Koronavirüs sürecinde normalleşmeye geçilmesiyle birlikte vaka sayısında artış olmuş mudur? Olduysa kaç vaka görülmüştür? Mersin’deki koronavirüs vaka sayısının artışına yönelik Bakanlık olarak hangi tedbirleri almayı planlıyorsunuz? Mersin’de toplam koronavirüs vaka sayısı kaçtır? Mersin’deki kamu kurum ve kuruluşlarındaki vaka sayıları nedir? Bazı vakaların Koronavirüs olarak değil “bulaşıcı hastalık” olarak kaydedilmesinin sebebi nedir? Mersin’de karantinaya alınan bölgeler var mıdır? Varsa bu yerler nerelerdir? Bakanlığınız Odalarla ve ilgili kuruluşlarla vaka sayılarına dair verileri paylaşıyor mu? Paylaşmıyorsa sebepleri nelerdir? Yereldeki çalışmaları doğru yürütmek açısından vaka sayılarını Mersin milletvekilleri ile paylaşmayı düşünüyor musunuz? Bu yönde bir çalışma yapmayı planlıyor musunuz?

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Babacan: “İşsizlik rakamları gerçekleri yansıtmıyor”

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.