a

Mersin’de koronadan kaç kişi hayatını kaybetti?

Adana’dan ziyaret için Tarsus’a akrabalarının yanına gelen 1 kişi 5 kişiye Covid-19 bulaştırdı. Mersin'in Tarsus İlçesi'nde yaşayan aile Covid-19 teşhisiyle Adana’da tedavi altına alındı. Öte yandan Mersin’de bugüne kadar korona virüsten dolayı 25 kişi hayatını kaybetti. Mersin merkezde 18, Tarsus’ta 4, Erdemli’de ise 3 kişi olmak üzere Mersin’de 25 kişi hayatını kaybetti.

Mersin’de koronadan kaç kişi hayatını kaybetti?
0

BEĞENDİM

Haber Merkezi

İddialara göre, Tarsus’ta kayınvalidesi ile altlı üstlü oturan B.Z. adlı kadın, kızı C.Z., kayınbabası A.Z., eşinin halası D.Z. eşinin babaannesi E.Z., kuzeni F.Z. koronavirüs Covid-19 teşhisiyle hastaneye yatırıldı.

“KORONADAN ŞÜPHELENMEDİK”

Mersin Radikal’e konuşan B.Z. adlı kadının iddialarına göre, 2 hafta önce, Adana’da yaşayan eşinin halasının kendilerini ziyaret ettiğini ve 1-2 gün kaldıktan sonra Adana’ya geri döndüğünü kaydetti. Eşinin halasının Adana’ya dönüşünden sonra 17 yaşındaki kızı C.Z.’nin ateşlendiğini, ancak koronavirüsten şüphe etmedikleri için üşütmüşsündür diyerek olayı geçiştirdiklerini belirtti. Ertesi gün kızının ateşin düştüğünü, öksürük ya da başka bir belirti olmadığını içinde herhangi bir şey yapmadıklarını söyledi. Kızının ateşlenmesinden 1 gün sonra ise kendisinin ateşinin çıktığını ancak bu kez de çok iş yaptım, terledim gibi bahanelerle yine koronavirüsten şüphelenmediğini ve bu durumun ertesi gün geçtiğini belirten B.Z. adlı kadın Adana’daki halasından gelen telefonla şoke oldu. Eşinin halası, Adana Çukurova Devlet Hastanesi’nde olduğunu ve Covid-19 testinin pozitif çıktığını belirterek ailenin hepsinin hastaneye giderek test yaptırmaları gerektiğini belirtti.

BİREBİR TEMAS ETTİKLERİNDE KORONA ÇIKTI

Bu arada B.Z. ile aynı evde kalan eşinin baba annesi 85 yaşındaki H.Z.’de burun tıkanıklığı, yüksek ateş olması üzerine yaşlı kadın hemen Adana’ya hastaneye götürüldü. Çukurova Devlet Hastanesi’ne götürülen H.Z. adlı yaşlı kadına yapılan Covid-19 testi pozitif çıktı. İyice paniklediğini ifade eden B.Z. adlı kadın, 112’yi arayarak, eşinin halasının ve babaannesinin testlerinin pozitif çıktığını ve bu kişilerle birebir temasları olduğunu belirterek ambulans istedi. Ancak 112 Acil Sağlık görevlisi B.Z’ye öksürük, ateş, koku alamama gibi belirtilerin olup olmadığını sordu. B.Z. bu belirtilerin hiçbiri bende yok deyince 112 görevlisi, belirti olmadığı için ambulans gönderemeyeceğini belirtti. Bunun üzerine B.Z. adlı kadın kendilerine ait araçlarla, kayınbabası, kayınvalidesi, kaynı, 15 yaşındaki oğlu ve 17 yaşındaki kızı ile Tarsus Devlet Hastanesine gitti. Burada doktora durumunu anlatan B.Z. doktorun belirti olmadığı için Sağlık Bakanlığı prosedürü gereği test yapılamayacağını söylediğini iddia etti.

TESTLERİ ADANA’DA YAPILDI

Tarsus’ta test yaptıramayan B.Z. adlı kadın ve beraberindekiler ayrı ayrı araçlarla Adana Çukurova Devlet Hastanesi’ne gitti. Oradaki doktorlara da durumlarını anlatırken aile bireylerinden 17 yaşındaki C.Z.’nin ateşinin ölçülmesi ve yüksek çıkması üzerine aile hemen hastaneye yatırıldı. Hastanede, aile bireyleri Anne B.Z., Kızı C.Z. Kayınbabası A.Z., eşinin babaannesi E.Z.’nin Covid-19 testleri pozitif çıktı. Hastaneye yatırılan aile bireylerinin tedavisi başladı. Yaklaşık 11 gün hastanede kalan hala D.Z. ve 8 gün hastanede kalan anne B.Z. ve kızı C.Z. tedavilerinin ardından yapılan testlerde Covid19’un negatif çıkması üzerine taburcu edildiler. Ailenin diğer bireyleri kayınbaba A.Z., F.Z. kuzen ve eşinin babaannesi E.Z’nin tedavileri ise sürüyor. 85 yaşındaki E.Z. adlı yaşlı kadının kalbinde pil olduğu sadece nefes alış verişinde biraz problem olduğu belirtilirken 3 kişinin de sağlık durumlarının iyi olduğu kaydedildi.

Öte yandan Mersin’de bugüne kadar korona virüsten dolayı 25 kişi hayatını kaybetti. Mersin merkezde 18, Tarsus’ta 4, Erdemli’de ise 3 kişi olmak üzere Mersin’de 25 kişi hayatını kaybetti.

 

0 0 0 0 0 2
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Karantina sürecinde online diyete ilgi büyük

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.