DOLAR

32,9388$% 0.11

EURO

35,4413% 0.14

GRAM ALTIN

2.462,69%-0,26

ÇEYREK ALTIN

4.025,00%-0,24

TAM ALTIN

16.020,00%-0,27

BİTCOİN

2008096฿%-1.7487

a

O baskın meclis gündeminde

CHP Mersin Milletvekili Av. Ali Mahir Başarır, Mersin İli Çamlıyayla ilçesi Darpınar Mahallesi'ndeki öğrenci velilerinin evlerine, gece yarısı jandarmalar tarafından baskın yapılmasını Meclis gündemine taşıdı.

O baskın meclis gündeminde
0

BEĞENDİM

Haber Merkezi

Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Darpınar Mahallesi’ndeki Şehit Oğuzhan Sezer Ortaokulu’nda öğrenim gören 50 ilkokul öğrencisini daha uzak olan Sarıkavak Mahallesi’ndeki okula gönderme kararı alması üzerine, 17 veli ilçe kaymakamından destek almak için  ziyarete gitmiş ve velilerden birinin cep telefonu ile kayıt yaptığı iddiasıyla jandarma gece yarısı ailelerin evlerine herhangi bir mahkeme kararı olmadan baskın düzenleyerek 12 kişiyi gözaltına almıştı. CHP’li Başarır, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemi ile verdiği soru önergesinde, evlere baskın düzenleyen jandarmanın izni olup olmadığını ve yoksa kimlerden güç alarak bu baskını düzenlediklerini sordu? Jandarmalara evlere baskın için emir verenler hakkında herhangi bir yasal işlem yapılıp yapılmadığını da soran CHP’li Başarır, herhangi bir yasal işlem yapılmadıysa gerekçelerinin ne olduğu sorusunun da yanıtlanmasını istedi. Velilerin yaşanılan bu olaydan ötürü korku ve panik içerisinde olduğunu belirten CHP’li Başarır, olaydaki sorumlular hakkında başlatılmadıysa bir an önce soruşturma başlatılması gerektiğini belirtti. CHP’li Başarır, “Bir hukuk devletinde olmaması gereken ne varsa bu ülkede oluyor. Kimse bulunduğu makamın yetkisini aşacak şekilde davranamaz. Konu ile ilgili hukuk ne diyorsa o gerçekleşmeli.  Kendi yaşadıkları mahallelerindeki okulun kilometrelerce uzaklıktaki bir başka mahalledeki okula taşınmasının sıkıntısını yaşayan vatandaşlarımızın, bir de üzerlerinde böylesine bir baskı kurulması kabul edilebilir bir durum değildir” dedi.

“BASKININ GEREKÇELERİ NELERDİR?”

CHP’li Başarır önergesinde; “Mersin ilindeki Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Darpınar Mahallesi’ndeki Şehit Oğuzhan Sezer Ortaokulu’nda öğrenim gören 50 ilkokul öğrencisini daha uzak olan Sarıkavak Mahallesi’ndeki okula gönderme kararı almıştır. Uzaktaki bir mahalleye taşınması istenen ilkokul öğrencileri arasında böbrek hastası ve engelli çocuklar da bulunmaktadır. Bu karara tepki gösteren 17 aileden oluşan veliler, son olarak 05 Mayıs 2020’de Çamlıyayla Kaymakamı Resul Yıldırım’ı ziyaret ederek kendilerine destek olmalarını istemişlerdir. Kaymakamla görüşme esnasında velilerden birinin konuşulanları telefonuna kaydettiği iddiasıyla, aynı günün gece yarısı saat 01.30’da jandarmalar, 17 ailenin evine gece operasyon düzenleyerek 12’si gözaltına almışlardır. 5’i ise sabah saatlerinde kendi rızaları ile karakola gitmişlerdir. Karakolda bu vatandaşların tümünün konu ile ilgili ifadeleri alınarak cep telefonlarına da el konularak serbest bırakılmışlardır. Gecenin ilerleyen saatlerinde evleri jandarmalar tarafından basılan köylüler büyük korku ve tedirginlik yaşamışlardır. Aileler olaydan birkaç gün sonra telefonlarını almak için Kaymakamlık önüne geldiklerinde ise, kendilerine telefonların savcılık kararıyla el konulduğu ve inceleme yapılması için Ankara’ya gönderildiği bilgisi verilmiştir” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istemiştir: Gece yarısı saat 01.30’da ailelerin evlerine giriş yapılması için herhangi bir izin ya da mahkeme kararı var mıdır? Yoksa jandarmalar kim ya da kimlerden güç alarak evlere baskın düzenlemiştir? Herhangi bir izin alınmadan evlere baskın yapıldıysa, jandarmalara emir veren kişi ya da kişiler hakkında herhangi bir yasal işlem yapılmış mıdır? Yapılmışsa sonuçları ne olmuştur? Yapılmamışsa gerekçeleri nelerdir? Kaymakamların kendi isteğine göre istediği bir evi ya da evleri aratma yetkisi var mıdır?”

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Mersin, Turizm’de hak ettiği yatırımlara kavuşmalı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.