a

Seçer, Metro projesini eline yüzüne bulaştırdı!

CHP’li Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, önceki dönemde hazırlanarak onaylanan ve yatırım programına alınan Metro projesini değiştirmiş, bu değişim nedeniyle projede her şey en başa dönmüştü. Metro projesinin proje ve yatırım onayının gecikmesinde kendi hatalarını kamuoyundan saklayarak, topu “siyasi karar” mecrasına çevirmeye çalışan Seçer’in göz göre göre algı çalışması da şok yarattı. Seçer’in, Mersin’in onaylanmış projesini bozarak, yeni projeyi onaylanmış gibi göstermesinin maliyeti de Mersin’e ağır oldu. Seçer yüksek faizle bile döviz bazında kredi bulamadığını itiraf etti.

Seçer, Metro projesini eline yüzüne bulaştırdı!
0

BEĞENDİM

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) Ekim Ayı Meclis Toplantısı’na katıldı. MDTO binasında gerçekleştirilen Meclis Toplantısı’na CHP’li Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de katıldı. Burada konuşan CHP’li Seçer’in eline yüzüne bulaştırdığı metro projesi için algı yaratmaya çalışması da şok yarattı.

“SİYASETEN GECİKTİRİLDİ” ALGISI YARATMAYA ÇALIŞTI!

Önceki Büyükşehir döneminde hazırlanan proje, Cumhurbaşkanlığı yatırım programına alınmış, yerel seçimlerin denk gelmesi nedeniyle seçim sonrasına bırakılmıştı. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden sonra göreve gelen CHP’li Vahap Seçer, ilk iş olarak hazırlanan ve onaylanan metro projesinde değişiklik yapmış, projeyi değiştirdiği için de ÇED raporunun yenilenmesi yani yeniden projede en başa dönülmüştü.  Bu nedenle yeni projesi için gereken ÇED, evrak ve belgeler Büyükşehir tarafından Cumhurbaşkanlığına geç sunulmuştu. Seçer’in bu hatası Mersin’in tam 2 yılına mal olmuştu.

MDTO üyelerine konuşan CHP’li Vahap Seçer’in bu gecikmeyi de siyaseten engellenmesine çevirmeye kalkması tepki çekti. Seçer, “Elbette ki siyasi bir kimseyle kavga etmek istemem ama bazı koşullarda siyasetin gereği düşüncelerinizi aktarmak zorundasınız, bu da hükümetle ilişkilerimizin gerilmesine neden oldu. Bazı kararlar siyasi olarak geciktirildi. Örneğin, Metro. Cumhurbaşkanı’nın imzasıyla yatırım programına alınmış olmasına rağmen 2 yıl sonra, geçtiğimiz günlerde yeni Maliye ve Hazine Bakanı tarafından kredi onayı verilen bir projedir” diyerek algı yaratmaya çalıştı.

BOMBA İTİRAF: “YÜKSEK FAİZLE BİLE DÖVİZ BAZLI KREDİ BULMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUZ”

Vahap Seçer’in, Mersin’in onaylanmış projesini bozarak, yeni projeyi onaylanmış gibi göstermesinin maliyeti de Mersin’e ağır oldu. Seçer yüksek faizle bile döviz bazında kredi bulamadığını itiraf etti.

HANİ BÜYÜKŞEHİR EN ÇOK KREDİ VERİLMEK İSTENEN BELEDİYEYDİ?

Seçer, “Euro’nun 9 lira olduğu bir dönemde çok rahat para bulabilecekken bulamadık. Bu hep siyasi çekişmelerle oldu. Şu anda siz yüzde 12-13’ten belki para bulabiliyorsunuz ama biz yüzde 15’e bile döviz bazında kredi bulmakta güçlük çekiyoruz” diyerek metro projesinin kendi döneminde yapılamayacağını işaret etti.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Son demlerini yaşayan başkan kim!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.