a

Torpil iddiası CHP’yi karıştırdı

CHP Mersin Milletvekili aday adayları torpil iddialarıyla birbirine girdi. Mersin’den sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Engin Özkoç’un aday adaylarıyla mülakat yaptığı esnada partide hiçbir emeği olmadığı iddia edilen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer destekli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Gülcan Kış’ın sıra bekleme tenezzülünde bulunmadan direkt genel başkan yardımcısının odasına girmesi diğer aday adaylarını fena kızdırdı. O esnada milletvekili aday adaylığı başvurularını yapan ve mülakat için sıra bekleyen CHP’ye uzun yıllardır emek veren CHP’li kadın adaylar Kış’a büyük tepki gösterdi, genel merkez koridorları torpil çığlıklarıyla yankılandı.

Torpil iddiası CHP’yi karıştırdı
0

BEĞENDİM

CHP Mersin Milletvekili aday adayları torpil iddialarıyla birbirine girdi. Mersin’den sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Engin Özkoç’un aday adaylarıyla mülakat yaptığı esnada partide hiçbir emeği olmadığı iddia edilen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer destekli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Gülcan Kış’ın sıra bekleme tenezzülünde bulunmadan direkt genel başkan yardımcısının odasına girmesi diğer aday adaylarını fena kızdırdı. O esnada milletvekili aday adaylığı başvurularını yapan ve mülakat için sıra bekleyen CHP’ye uzun yıllardır emek veren CHP’li Kadın adaylar Kış’a büyük tepki gösterdi, genel merkez koridorları torpil çığlıklarıyla yankılandı. Duruma veryansın eden kadınlar, “20 yıldır meclis üyesi ama 20 dakika sahada görmediğimiz bir aday istemiyoruz. Kimse torpil ve adam kayırma ile bir yere gelmeyecektir. Sırtını güce dayayarak hazıra konmak isteyen fırsatçılar her daim olmuştur, olacaktır. O fırsatı vermeyeceğiz. Siyaset, basın, ticaret üçgeni kurarak vekillik bekleyen ve zerre kadar emeği olmadan sürekli koltuk kapanlara “yanlış yaparsınız” demek partimize borcumuz.” dediler. Kış’a sağlanan torpile tepki gösteren parti tabanı ise adayların liyakata göre belirlenmesini istedi.

GAZİ: “HERKES SAHADAYKEN O YOKTU”

Tepkisini sosyal medya hesabından duyuran CHP Mersin Milletvekili Aday Adayı Sibel Gazi,  “Öncelikle şunu bilmeni isterim ki Kış ailesi bizim eski dostumuzdur. Babam öldüğünde Hasan Kış ile aynı apartmanda komşuyduk. Eşini ve tatlı kızlarını çok severiz. Onlarda bizi severler. Hüseyin Kış ile Malatyalılar Derneğinde brilikte yöneticilik yaptık. Neşeli, kıvrak zekalı bir kişiliktir. Gülcan, geçmişte bazen buluşup yemeğe gittiğim arkadaşım, hemşehrimdir. Sessiz, sakin bir insandır.  Benim dünyamda kıskançlık diye bir kavram hiç olmadı hayatımda yarimden başka.. Hırs ise benim için yaptığım işi mükemmel yapmaktır. Hatta geçen yıl bildiğim tüm kadın adayları bir yemekte bir araya getirdim. Dayanışma içinde birlikte hareket edelim diye önerdim. Ancak öyle dışarıdan emeksiz birisi tepeden gelmez dedim. Hatta burada açıklayayım. Geçen hafta Mersin sorumlusu Genel Başkan Yardımcısı Engin Özkoç ile mülakatım esnasında “Neden illa bir kadın olsun denir, birden fazla olsun” derken aklıma gelen emektar bir isim olarak Cavidan Hanımı örnekledim. Dünyada kendisi adayken başka adayın ismini diyecek biri daha var mıdır bilmem. Varsa bunlardan biri de benim. İyi niyetimi anla. Ancak şahsen sevsem dahi Gülcan’ın adaylık başvurusunu desteklemiyorum. Elbette herkesin hakkıdır. Karışamam. Ancak desteklememek de benim tercihim. Çünkü kendisinin meclis üyesi adayı olduğu belediye seçimlerinde, referandumda, genel seçimlerde tek bir gün dahi çalışmalarda görmedim. Biz diğer tüm kadın adaylar, kadın kolları, gönüllüler aylarca eve girmeden köy köy sahada iken o hiç bir zaman yoktu” ifadelerini kullandı.

“SEÇER HERKESE EŞİT DAVRANMALI”

Gülcan Kış’ın 20 yıldır meclis üyesi olmasına rağmen sahada 20 dakika dahi göremediğinin altını çizen Gazi, “Hep imar komisyonunda görev alır. Yeni yüzler olsun tabi. Leyla gibi yeni yüzlere zaten desteğiz. Neden olmasın? Partimiz büyüyor. Mersin’in 12 erkek vekili var. Keşke yarısı kadın olsa. Leyla yıllardır STK’larda koşturuyor çocuk. Gram ticari hesabı yok. İdealist.  Tabi ki Gülcan arkadaşımız aday gösterilirse yine başarısını dilerim. Bizim esas meselemiz adaylar mı? Cumhurbaşkanlığı seçimi.. Önceliğimiz o.  Bugünkü yazımın muhatabını bir Gülcan mı sandın?  Altına propaganda yazdın. Sildim. Çünkü evvela konu onunla sınırlı değildi. Ta 1995’te Prof. Oya Araslı’dan, Mustafa Özyürek’ten son seçimlerdeki vekil sayımızın 3’e düşmesine kadar uzanan bir genel değerlendirmeydi. Seninle geçmişten gelen muhabbetimize ve dostluğa dayanarak saygımdan dolayı neden sildiğimi açıklamak için nezaketen aradım. Aramayabilirdim. Şaka ile “Sen de mi Brütüs?” diye güldüm hatta. Sana destek vereceksen kendi sayfanda yazabilirsin dedim. Sonrasında konuştuğum sitemi ve aramamı sosyal medyada yazman dostluğa sığmadı be dostum. Hele konuyu Vahap beye getirmen.. Vahap Bey CHP’nin ve hepimizin başkanı. Onun görevi her kadın adaya eşit davranmak. Bir baba gibi tüm partilileri sevmek, korumak, kucaklamak. Biz de onun çalışkanlığını seviyor, gururlanıyoruz” dedi.

KABASAKAL: “ÖN SEÇİM YAPILSIN”

Gülcan Kış’a sağlanan torpile tepki gösteren parti tabanı ise Sibel Gazi’ye destek verdi. Partinin emektarlarından Avukat Semra Kabasakal, “13. Cumhurbaşkanı adayımız ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Parti Meclisinin; Belediye başkanları ve Belediye meclis üyelerinin istifa ederek Milletvekili aday adaylığı için müracaat etmemeleri yönünde aldığı ve il örgütlerine gönderdiği tavsiye kararına Mersin’de uyulmamıştır. Mersin Büyükşehir Belediye başkanın da desteği ve tavsiyesi ile Büyükşehir belediye meclisi üyesi Gülcan Kış görevinden istifa ederek Milletvekili aday adayı olmuştur. Sanırım büyükşehir belediye meclis üyesi olmaktan sıkılmış birazda milletvekili olmak istemiş. Ayrıca İstifası sebebiyle, yerine AKP’li Mehmet Sadık Türüt gelmiştir. Mersin Büyükşehir belediye meclisinde bir mevzi kaybedilmiştir. Ayrıca bu yarışta Partiye yıllarca sizin gibi emek veren kadın aday adaylarımızı da incitmiştir . millet vekili sıralamasında ,”önce seçim olsaydı bu adaylarımıza oy verirdik diyebileceğimiz adaylarımızın sıralamasının yapılmasını arzu ediyoruz. Bu hem partimizin üyelerinin ve halkımızın isteğidir. Aksi takdirde Mersin’de oy kaybı yaşama tehlikesi ile karşı karşıya kalırız. Bu arada ben aday adaylığa başvurmadım. Benim amacım Haramilerin korkulu rüyası, Türkiye’nin birleştirici gücü Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye Cumhuriyetinin 13.cumhurbaskanı olmasıdır. Birileri birilerini karşı karşıya getirmesin” ifadelerini kullandı.

TAŞTAN: “PARTİ TOPLANTILARINA DAHİL GELMEYE TENEZZÜL ETMEZDİ”

Bir dönem CHP Mersin İl Kadın Kolları Sekreterliği yapan Yeşim Ertanoğlu Taştan ise, “Sibel Hanım yazınızı büyük bir dikkatle okudum. Her satırına katılıyorum. Gülcan Kış partide uzun yıllar meclis üyeliği yapmış olabilir. Ancak İl Kadın Kolları Sekreterliği yaptığım dönemde, kadın meclis üyeleri ile yaptığımız toplantılara bile katılmadı. Mazeret dahi beyan etmedi. İl Kadın Kolları ve İl yönetiminde görev yaptığım birkaç dönemde ne parti binasında ne de partinin etkinliklerinde bir kez dahi rastlamadım. Aday olmak elbette demokratik hakkıdır. Ancak Sayın Vahap Seçer’in adayı diye lanse edilmesi uzun yıllar boyu maddi manevi emek veren kadın adaylarımız için incitici olmuştur” dedi. Fatma Tandoğan isimli bir başka partili de Gülcan Kış’a tepki göstererek, “Partiye gram hizmeti olmayan… Sadece şovmenlik yapanlar var mesela. Eğer onlar seçilecek yerden aday gösterilirse bu parti Mersin’de tamamen yok olur. Halkıyla iletişim halinde olmayan… Telefonlarına bakmayan. Sadece kendi çevresine hizmet eden vekil istemiyoruz. Biz çok biliyoruz fotoğraf çektirip ….geri giden…Çok çalışmış gibi sosyal medyada yayınlayanları” dedi.

“BU DAYATMAYLA ANCAK 3 VEKİL ÇIKARTIRIZ”

Haydar Bezgin isimli bir başka partili de CHP’li Belediye Başkanlarına tepki göstererek, “Sibel hanım çok haklısınız. Ne yazık ki bizim seçtiğimiz belediye başkanı bize amirlik taslıyor. Halkın sesine hiç bir zaman kulak vermiyorlar. Kendilerini parti üstü bir ilah olarak görüyorlar. Halkın belediye başkanıyla ilgili görüşme taleplerine randevu vermeyenler her ne hikmetse emrinde çalıştırmak istediği kişileri milletvekili adayı olarak karşımıza çıkarıyorlar. Belediye başkanı parti başkanı gibi hareket ediyor. Ama unuttuğu bir şey var kendisi bir daha seçilebilecek mi? Bıraksınlar bu dayatmaları, bıraksınlar da halk için çalışan insanlar ve hak eden kişiler milletin vekili olsun. Bu partiye hizmet verenler gelsin. Gülcan Kış gibilerin hiç bir hizmeti olmayanları istemiyoruz. Böyle olursa Mersinde 3 vekil çıkarmak büyük başarı sayılır” ifadelerini kullandı. Gülbani Uzun da, “CHP’yi zenginlerin partisi algısından kurtarmalıyız. Ancak ve ancak liyakatın, emeğin, özverinin, değer gördüğü Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olabilir” dedi.

 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Doğu Perinçek için imza kampanyası!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.