a
  • Damga Haber
  • Ekonomi
  • YÜCE ’DEN YENİ ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI: “BEKLENTİLERİ KARŞILAMAKTAN UZAK”

YÜCE ’DEN YENİ ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI: “BEKLENTİLERİ KARŞILAMAKTAN UZAK”

HAK-İŞ Konfederasyonu Mersin İl Başkanı ve HİZMET-İŞ Sendikası Mersin Şube Başkanı Mehmet Yüce, “Arzu ettiğimiz istediğimiz noktada değil. Asgari ücret, ülkemizde ortalama ücrete dönüştüğü için beklentileri karşılamaktan uzak” dedi.

YÜCE ’DEN YENİ ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI: “BEKLENTİLERİ KARŞILAMAKTAN UZAK”
0

BEĞENDİM

Hak-İş Konfederasyonu Mersin İl Başkanı Mehmet Yüce, yeni asgari ücret rakamıyla ilgili, “Arzu ettiğimiz istediğimiz noktada değil. Asgari ücret, ülkemizde ortalama ücrete dönüştüğü için beklentileri karşılamaktan ne yazık ki uzak” ifadelerini kullandı.

Yüce, 2024 yılı için net 17 bin 2 lira olarak belirlenen asgari ücrete dair değerlendirmelerde bulundu.

Asgari ücretin ülkenin en büyük toplu iş sözleşmesi niteliğinde olduğunu vurgulayan Yüce, asgari ücretin zaman içerisinde Türkiye’de yaygın ücrete dönüştüğüne dikkati çekti.

“Yüzde 49’luk artış bütün TİS’lere uygulanmalı”

AB ülkelerinde asgari ücretli çalışanların toplam çalışanlara oranının yüzde 5 civarlarında olduğunu belirten Yüce, şöyle konuştu:

“Asgari ücrete yapılan yüzde 49’luk artışın bütün toplu iş sözleşmelerine uygulanması gerekiyor. Bunun üzerinde bir oran olursa daha da iyi olur. Diğer ücretlerin, asgari ücrete yapılan artış oranın gerisinde kalması önemli bir sorun. Yaptığımız toplu iş sözleşmeleri bundan ciddi şekilde yara alıyor. Bu durum hem sendikal örgütlenmeyi hem de toplu iş sözleşmelerini (TİS) sorgulatır hale getiriyor.”

“Beklentimiz demokratik ve kapsayıcı bir yapının olması”

Yüce, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun mevcut yapısının önemli bir sorun olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Kurumuş söğütten düdük olmaz. Bu nedenle Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun bu yapısından sağlıklı bir ücret çıkması da mümkün değil. 1970’li yıllardan kalan mevzuatın değişmesini istiyoruz. Bizim beklentimiz hem demokratik hem de kapsayıcı bir yapının olması.”

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Hasat başladı: Türkiye’nin portakal üretiminin yüzde 50’sini Doğu Akdeniz karşılıyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.